HABERLERTüm Haberler

2020 Kayıp Yıl, 2021 Hazırlık Yılı, 2022 Atılım Yılı Olacak.

2020 Kayıp Yıl, 2021 Hazırlık Yılı, 2022 Atılım Yılı Olacak.

HER KARANLIK DÖNEMiN BiR AYDINLIĞA ÇIKIŞI VARDIR

Sektörümüz Üretimin ve tüketimin olduğu zamanlarda hareket görmekledir.

Covid-19 sürecine tüketimdeki azalışlar her ne kadar evlerde tüketim artsa da diğer tüketim araçlarının olmaması sebebiyle atık üretiminde ciddi manada azalma yaşanmasına sebep oldu. Tüketim sonucu ortaya çıkan evlerdeki kağıt, plastik, metal atıklarını toplayan sokak toplayıcılarının da virüs sebebiyle çalışmaları belediyeler tarafından yasaklandı. Ham madde olarak atık kullanan özellikle ambalaj sektörüne hitap eden kağıt, karton, plastik üreticileri iki katı fiyata razı olsalar bile atık ham madde bulamaz hale geldi.

 Her zaman yerli atık ürünlere rakip olan ithal atık kanalları da kapandı. Halen özellikle
kağıt-karton atık bulma konusunda sektör kaos yaşamaktadır. Bizler devletin öngördüğü tam önlemleri Covid-19 destekleri alarak süreci en az zararla atlatmayı hedefliyoruz. Bu az üretim gerçekleştirdiğimiz dönemde işletme içindeki bakımlara yoğunlaşarak gelecek donemler için planladığımız yatırımlara ve atılımlara hazırlık yaparak ve en önemlisi herkesin evlerinde bilgisayar başında olduğu bu donemde marketing çalışmalarına hız vererek geçiriyoruz. Her karanlık dönemin bir aydınlığa çıkışı vardır. Bu sürecin ne kadar süreceği hakkında fikirler karışık olsa da 2020 yılının kayıp yıl, 2021 yılını hazırlık,2022 yılının atılım yılı olacağını ön görüyorum. Çünkü bu bir dünya krizi. 2008 dünya ekonomik krizinden sonra da aynı durumları yaşamıştık. Sektörel anlamda, yıllardır dikkat çekmek istediğim bir durum var. Atık sektörünün toplama ayağındaki sakatlık. Bu gibi kriz durumlarında atıkların ham madde olarak kullanan firmaları olumsuz etkiliyor. Atık ham maddeye ilişkili olarak krizlerden etkilenmeden, piyasa fiyatlarından, iniş çıkışlardan bağımsız toplama sistemi kurulmalı.  

‘Sokak toplayıcıları toplasın, ben fiyatı verir istediğim ürünü alırım' mantalitesinin her zaman yürümediğini geri dönüşüm firmaları umarım anlamışlardır. Büyük geri dönüşüm yatırımları kontrata bağlı toplama sistemlerine muhtaçtır. Bu da toplama ayağı sistematiğini kurma ve buraya yatırım yapmak le mümkün olabilir.