HABERLERTüm Haberler

Dünya 30 yılda 300 kat daha fazla kirlenecek.

Dünya 30 yılda 300 kat daha fazla kirlenecek.

Dünyada oluşan atık miktarlarının sü­rekli arttığını söyleyen Benli Recycling Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli, BM ve Dünya Bankası verilerine göre 2010-2050 projeksiyonunda dünya nüfusunun 7 milyardan 10 milyara, oluşan atık miktarının ise 1.3 milyar tondan 4 milyar ton seviyelerine çıkacağının öngörüldüğünü açıkladı.

Ömer Benli, "Yani önümüzdeki 30 yıl içerisinde nüfus artışı yüzde 40 civarı artarken atık miktarı artışı yüzde 300 seviyesinde olacak. Dünya olarak halihazırdaki atık yönetim politika­larıyla bu ölçekteki bir artışla baş etmemiz zor gibi gözüküyor. Hele hele 'pandemi' gibi dünya dengelerini kökünden değiştirecek 'yeni nesil' felaketlere yeni yaklaşımlar geliştirmek bizler için zorunluluk haline geldi" dedi.


"Süreç durumu vahim hale getirdi’’

Benli Grup olarak yıllardır ulusal ve uluslararası çeşitli platformlarda bu konunun hassasiyetiyle ilgili fikir ve tecrübelerini paylaştıklarını anlatan Ömer Benli, firma olarak yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: "50 yılı aşkın atık yönetimi tecrübemizi, tesis müteahhitliği departmanımızın faaliyetlerine yansıtmayı başardık. Türkiye'nin dünya standardında anahtar teslim feasible tam otomatik atık ayırma tesislerinin çoğunu kurduk. Yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarla dünyada 40'ın üzerinde ülkeye Türkiye ile Avrupa üzerinden makine ekipman, anahtar teslim atık ayırma, rehabilitasyon ve geri dönüşüm tesisleri ihracatı yapar hale geldik. Bu zamana kadar bütün müşterilerimizi, devlet yetkililerini, belediyeleri, sivil toplum kuruluşlarını atık rehabilitasyonu yatırımlarının tam otomatik, insan temasının minimum düzeyde olması konusunda ikna etmek için elimizden geleni yaptık. Bu yatırımlarda otomatik seçiminin bir tercih değil zorunluluk olduğunu anlatmaya çalıştık. Ancak geldiğimiz bu son noktada yaptıklarımızın doğru ama yeterli olmadığını görüyoruz. Yeni oluşan bu kontamine dünya düzeninde halihazırdaki güncel teknolojilerin de yenilenmesi gerekiyor.

Bu durumun farkındalığıyla Ar­Ge çalışmaları yaptıklarını açıklayan Ömer Benli,

"Ar-Ge departmanımız atık yakma, bio­gaz, RDF (ATY) gibi proseslerde dünya çapında en iyi bilinen firmalarla sözleşmeler imzalayarak ortak çalışmaya, 'know-how' paylaşımlarını da kapsayan modellerle konsorsiyumlar halinde projeler üretmeye başladı" dedi.


DÜNYA BiZE YANIT VERMEDEN...

Çevresel, ekonomik, teknik ve politik yönleri dikkate alarak çok boyutlu bir bakış açısı benimsenmesi gerektiğini söyleyen Ömer Benli, ‘’Bununla ilgili açık düzenlemeler uyum şemaları geliştirilmeli, finansal ve ekonomik yapılarla kalkınma politikalarına uygun olarak toplumun gerekli davranış değişikliklerinin nasıl sağlanacağı tartışılmalı. Dünyamız şimdiye kadar yaptıklarımıza tepki olarak reaksiyon vermeye başladı. Atık azalımı, yeniden kullanım ve geri dönüşüm hiyerarşisi içerisinde kalmak. Değerlendirilemeyecek atık diye bir şey olmadığını anlamak gerekiyor.’’dedi.