HABERLERTüm Haberler

GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ YATIRIMLARI TÜRKİYE’DE HIZ KAZANIYOR. 3 ŞEHİR, 5 PROJE İLE ATIK SEKTÖRÜNDE GÜCÜMÜZE GÜÇ KATIYORUZ

GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ YATIRIMLARI TÜRKİYE’DE HIZ KAZANIYOR. 3 ŞEHİR, 5 PROJE İLE ATIK SEKTÖRÜNDE GÜCÜMÜZE GÜÇ KATIYORUZ

Benli, 50 yıllık atık ve geri dönüşüm sektörü tecrübesini tam otomatik evsel kaynaklı atık ayırma, ambalaj atığı ayırma, atıktan türetilmiş yakıt (ATY/SRF), karışık plastik atığı ayırma, biogaz enerji üretim ve atık yakma tesisleri ile Türkiye ve Dünya ürettiği çapında bir çok yeni tesis projesine taşıyor. Derinlemesine atık yönetim tecrübesi ve ileri seviye proses mühendisliği teknikleri ile geri dönüşüm sektörünün ihtiyaçlarını sorunsuz karşılayacak anahtar teslim çözümler üretiyor.


Dünya’da 10 yıllardır yoğun bir şekilde kullanılan, fakat sıfır atık vizyonu ve projelerine rağmen gerekli seviyede yatırım yapılmayan evsel kaynaklı çöp ayırma tesisleri, esasen çok değerli enerji kaynaklarını çöplüklere gömmemize sebep oluyor.


Türkiye’de evlerden yıllık 35 milyon ton çöp çıkıyor, değerlendiremedeğimiz ve üstünü örtmek zorunda kaldığımız ambalalaj ve diğer atıkların yanında, ATY(atıktan türetilmiş yakıt) üretebileceğimiz 12milyon ton atığı da değerlendiremiyoruz. Değerlendiremediğimiz atığın yıllık ekonomik değeri, yakılarak enerji elde edilse dahi 300 milyon$ büyüklüğünde bir ekonomik kayba sebep oluyor.AFYONKARAHİSAR TAM OTOMATİK EVSEL KAYNAKLI ATIK AYIRMA TESİSİ


2015 yılında Afyonkarahisar çevre birliğinin, öncü vizyonu ve Benli Geri Dönüşüm’ün sektördeki tecrübeleri ile Türkiye’nin ilk tam otomatik çöp ayırma tesisini kurduk, 5 yıldır kesintisiz ve en düşük miktarda bakım maliyetleri ile çalışan tesisin elde ettiği kazanımlar, çevre sorunlarına getirdiği çözüm inanılmayacak kadar yüksek seviyelerde. Bu kazanımların ardından 2020 eylül ayında Afyonkarahisar çöp tesisine, 2015 yılında ilk tesis tasarımı geliştirilirken, ihtiyaçlar öngörülerek planlanmış olan genişletme çalışması ile 2 kat kapasite artışını sağladık, yıllık 110.000 Ton olan kapasite, 200.000 ton/yıl olarak genişletildi ve Türk mühendisliğinin, doğru yönetim ve doğru vizyonlarla ne kadar iyi sonuçlar alabildiğini gösterdik.AFYONKARAHİSAR ATIKTAN TÜRETİLMİŞ YAKIT (ATY) HAZIRLAMA TESİSİ


Kapasite artırım çalışmaları ile birlikte müşterimiz, Afyon enerji adına Tesis müteaahhitliği sözleşmesi ile yapımını üstlendiğimiz, Türkiye’nin en teknolojik ATY(Atıktan Türetilmiş Yakıt) tesisini Afyonkarahisarda kurmak için teknoloji geliştirme, mühendislik ve ekipman-makina üretim çalışmalarını tamamladık. 2020 Aralık ayında montajının tamamlanması ile tesis devreye alınacaktır. Tesiste kullanılan teknolojiler çerçevesinde on*line olarak atığı. Kalorifik değeri takip edilebilecek ve verimlilik hep en yüksek seviyede olacaktır.


Sadece Afyonkarahisar ATY üretim tesisi ile çimento fabrikalarında kullanılan yıllık 32.000 ton petrokok (ithal kömür, linyit, taşkömürü vb.) ithalatını engelleyerek, sektöre 2 milyon dolar/yıl girdi avantajı sağlayacaktır. Bu atıkların kullanılarak çevreye kazandırdığımız faydalar ise pahabiçilmez değerdedir.


Afyonkarahisar entegre atık ayırma tesisi tam kapasite ile çalışmaya başladığında ise atıkların yalnız %5-10’unu gömecek bir tesis haline gelecektir. Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda 2030 yılına kadar gömme hedefinin %35 altına düşürmek olduğu göz önüne alındığında ne kadar başarılı bir oran olduğu ortaya çıkacaktır.


MANİSA MOSSBIO A.Ş. SRF / ATY TESİSİ PROJESİ


Manisa Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak 60.000 ton/yıl “Tehlikesiz atıktan üretilmiş ATY tesisi” ile sektöre güç katmaya devam ediyor.


Türkiye’de yıllık yaklaşık 15.100.000 ton tehlikesiz atık üretildiği göz önüne alındığında aslında ne kadar değerli bir enerji kaynağı olduğu ortaya çıkmaktadır. Benli Geri Dönüşüm, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilecek “tehlikesiz endüstriyel atıktan üretilmiş ATY tesisi” ile tehlikesiz atıkların enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayarak yeni bir enerji kaynağına yol açıyor. 17,2 mW kapasiteli bir atık yakma tesisinin tüm yakıt ihtiyacını karşılayacak olan tesis Benli Geri Dönüşüm’ün 50 yıllık sektör tecrübesi ve İtalyan Forrec’in güçlerini birleştirdiği projeler Türkiye’nin sıfır atık vizyonunda önemli bir adım ve gelişme olacak.


MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UZUNBURUN KATI ATIK BERTARAF TESİSİ


Benli’nin tam otomatik katı atık bertaraf tesislerindeki tecrübeleri ve teknolojileri çerçevesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi ile 500.000 ton/yıl kapasitesi ile Türkiye’nin en yüksek kapasiteli Katı atık bertaraf tesisi olacak, Uzunburun Katı Atık Bertaraf tesisinin yeniden yapılması konusunda sözleşme imzalandı.GAZİANTEP KARIŞIK PLASTİK ATIĞI AYIRMA TESİSİ


Türkiye’nin plastik atığı ihtiyacını karşılamak üzere, Şişeden-şişeye ve şişeden-ipliğe süreçlerini içeren 30.000 ton/yıl kapasitesi ile Türkiye’nin en entegre plastik atık ayırma tesisinin üretimi konusunda sözleşme aşaması tamamlandı. Tasarım ve makine-ekipman üretim süreçlerinin ardından kısa zamanda montaj aşamasına gelinecektir.