HABERLERTüm Haberler

OSB Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Kafaları Karıştırdı.

OSB Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Kafaları Karıştırdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı.


Uygulama yönetmeliğinde karşılaşılan sorunların giderilmesi amacıyla yapılan düzenleme sonrası emsal arayışı, OSB katılımcısının kendi ihtiyacı için elektrik üretim tesisi kurabilmesi, OSB'lerce geri dönüşüm tesisi kurulabilmesi ve sanayicinin karşılaştığı mağduriyetlerin giderilmesi gibi konularda pek çok adım atıldı.

Fakat değişen yönetmelik atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörünü pek memnun etmiş değil... Yönetmelik pek çok kesim tarafından anlaşılmamış, hatta kafa karıştırıcı olduğunu düşünülüyor. Çünkü kullanılan kavramlar tam anlamları bilinmeden yönetmelikte yer almış. Geri dönüşüm sektörü içerisindeki kelimelerin terminolojisi hala oturmamış. Bakanlığın bu konudaki koordinasyonu zayıf.


Görüşlerine başvurduğumuz Benli Geri Dönüşüm A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli, yönetmeliği inceleme ve yorumlamadan önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın basında yer alan

"Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Uygulama Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle bürokrasinin azaltıldığını, buralarda geri dönüşüm tesisi kurulabilmesine ve elektrik üretilebilmesine imkân sağladığını belirterek, "Sanayicinin

Taleplerini dikkate aldık, onların lehine adımlar attık. Emsali arttırdık, mağduriyetleri önledik." açıklamasını okuduğunu söyledi.


Ömer Benli: "Sayın Bakanın açıklamasını ilk okuduğumda yıllardır üzerinde birçok uyanlar ve öneriler olan yazılarımızın, TÜRKTAY' da değinilen konuların ve sonuç bildirgelerinin, Bakanlıklara konu ile ilgili yapmış olduğumuz ziyaretlerin, hatta kendi şirketim olarak 02.02.2019 tarihli OSB Uygulama yönetmeliğinin sektörün önündeki engel maddesini iptali için Danıştay' a açmış olduğumuz. Davanın etkili olduğunu düşünerek sevinmiştim. Yerime geçip yönetmeliğin değişen maddelerini incelediğimde acaba ben mi anlamıyorum dedim.. Sonra şirketimizdeki tecrübeli mühendis arkadaşları çağırıp onlarla da baktık. Yine farklı sesler, yorumlar çıkınca OSB bölge müdürünü aradık. Fakat oradan da net bir cevap alamadık. Bir yönetmelik bu kadar çelişkili, bu kadar kafa karışıklığı yaratmamalı.


Sayın Mustafa Varank, korkmayın atık sektöründen. Sanayinin, ekonominin, çevrenin bize ihtiyacı var. Ayrıca biz atık sektörü çevreyi kirletmeden, sanayinin ve tüketim toplumunun atıklarını bertaraf ederken ekonomiye hayal edemeyeceğiniz kadar katkı sağlarız.

Bu atıkları mevzuata göre legal işlediğinizde Beştepe'nin karşısına da kurabilirsiniz.

Çünkü gelişmiş ülkelerde bunun örneğini görebilirsiniz. Danimarka Kraliyet Ailesinin penceresinden baktığınızda atık yakma tesisinin bacasını göre­bilirsiniz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda yıllardır değişmeyen bir anlayış var. Bu anlayış halen atık sektörünün ne aşamada olduğunu, nereye gideceği, vizyonunu anlamış değil. Bu anlayış olmayınca d.1 sayın Bakanı da yanlış yönlendiriyorlar." dedi.